Home / Cytotec Misoprostol Düşük İlacı

Cytotec Misoprostol Düşük İlacı

dusuk-hapi1

Cytotec Misoprostol Düşük İlacı

Aşağıdaki bilgileri okuduktan sonra bizi arayabilirsiniz.

 

MEDİKAL DÜŞÜK (HAP İLE DÜŞÜK)
Medikal Kürtaj yöntemi Dünya’da 50 den fazla ülkede uygulanan güvenilir bir yöntemdir.Cytotec içerisindeki Misoprostol maddesi rahim kasılmalarına ve rahim ağzı açılır bu işlemde gebelik tutunamaz ve düşük gerçekleşir.İnsan sağlığına, insan psikolojisine değer verilen gelişmiş ülkelerde uygulanmaktadır. Türkiye’de 2012 yılına kadar uygulanmıştır.2012 yılından itibaren nüfus planlamasına dair alınan kararlar gereği uygulamaya son verilmiştir.
 Misoprostol adli bu ilaçlar gebeliğin kendiliginden rahimden çıkarılmasını sağlar.  Misoprostol rahim kasilmalarini arttirir ve kasilmalarin neden oldugu atıkların rahimden çıkarilmasina yardimci olur.Misoprostol`un erken üc aylik dönemdeki düsükler icin  oldukca tesirli, güvenilir ve uygun olduklari kanitlanmistir. Bu düsük yönteminin etkileri kramp ve uzun süreli adet seklindeki kanamayi icermektedir. Ciddi komplikasyon riski  son derece düsüktür.Arastirmalar kadınların tıbbi düsük yöntemini, hastaneye veya baska acil servise yakin oldugu sürece kendi evlerinde uygulamalarınin guvenli olduguna isaret etmektedir.
Medikal Kürtaj Avantajları
 • Cerrahi müdahale yok
 • Kürtaj masasına yatmak yok
 • Kürtajın yaşatmış olduğu olumsuz psikoloji yok
 • Kolay Rahat Basit Evde Uygulanabilir
 • Erken haftalarda uygulanbilir
 • Anestezi yok
 • Daha Az Ağrılı Sancılı
 • Enfeksiyon riski yok
 • Ekonominik
 • Daha Az Riskli
 • Mahremiyet
CYTOTEC NEDİR ?
Cytotec misoprostol etken maddeli bir ilaçtır.Kürtaj Hapı cytotec Dünya Saglik Örgütü`nün temel ilaçlar listesinde yer almaktadirlar.NSAİİ ilaçların sebep olduğu gastrointestinal ülserleri önlemede ve mide, duodenum ülserlerinin tedavisinde kullanılır.Aynı zamanda gebelikte servikal dilatasyon için bir preindüksiyon ajanı olarakta kullanılmaktadır.Misoprostol yan etki olarak uteri kontraksiyonlara neden olabilir.Buyüzden istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasında da kullanılmaktadır.
Formül:
Her tablet 200 mcg misoprostol, yardımcı madde olarak da mikrokristalize selüloz, hidroksipropil-metil selüloz, sodyum nişasta glikolat ve hidrojenlenmiş hint yağı içermektedir.cyt
Cytotec, beyaz-hafif grimsi, beyaz renkte her iki yüzü çentikli, altıgen şeklinde, bir yüzünde Searle 1461 yazılı bir tablettir.Bu ürün sadece Pfizer lisansı ile ingiltere’de üretilmektedir.Bu  altıgen şeklin dışındaki ilaçlar jenerik veya sahtedir.
Misoprostol, sancı başlatarak gebeliği sonlandırmak için kullanılan bir prostaglandin ilacıdır. Methotrexate ve mifepristone ile kombine edilerek kullanıldığında tek başına kullanımından daha etkilidir. Bu onaylanmamış bir misoprostol kullanımıdır.
Misoprostol doğum sancısını başlatmak ve aynı zamanda mide ülserini önlemek için kullanılır .
Misoprostol şu durumlarda da kullanılabilir:
 • Beklenen ama gerçekleşmeyen düşüğün tamamlanması (tamamlanmamış düşük).
 • İstenmeyen gebeliklerde medikal düşük amacıyla
 • İkinci trimesterdeki müdahaleli düşüklerde sancıyı başlatma.
 • Üçüncü trimesterdeki müdahaleli düşüklerde sancıyı başlatma. 
 • Cerrahi bir kürtaj işlemi öncesinde 3 ila 4 saat serviksi genişletme.
 • Doğum sancısını başlatmak için serviksi yumuşatma
 • Özel jinekolojik testler ve tıbbı kürtaj  öncesi serviksi yumuşatma
SIKÇA SORULAN SORULAR
Gebeliğimin kaçıncı haftasına kadar medikal kürtaj uygulayabilirim?
Gebeliğinizin 12. haftasına kadar rahatlıkla kendi kendinize uygulayabilirsiniz .Medikal kürtaj uygulamasında ne kadar geç kalınırsa risk o kadar artıyor.
Bilimsel Olarak :Medikal kürtaj ilk olarak gebeliğin ilk üç ayı içerisinde önerildi. Medikal kürtajın ilk üç ay (12 Hafta) içerisinde daha etkili olduğu gösterilmektedir.2004 yılında, “The Royal College of Obstetricians and Gynaecologists kanıtlara dayandırdıgı rehberinde Mifepriston`un Misoprostol ile tıbbi yöntemlerle kulanımının gebeliğin 1-13′ üncü haftalarında Tıbbı Kürtaj dan daha güvenli ve etkili olduğu belirtildi.13’uncu haftadan sonraki tıbbi düşüklerdeki komplikasyon riski daha yüksektir. 13′ uncu hafta dünyadaki diğer sağlık uzmanları tarafından da bir limit olarak desteklenmektedir.2004 yilindaki uluslararasi bir konferansta yapılan resmi raporda “13 uncu haftaya kadar olan gebeliklerde haplar birinci basamak sağlık hizmetleri tarafından sağlanabilir ve kadınlar kendi tercihleri ve kişisel durumlarına göre evde kendi başlarına veya klinik ortamda bu yöntemi uygulayabilirler. 13 haftadan sonraki ve ikinci üç aydaki tıbbi düşükler sağlık merkezlerinde veya hastahanelerde yapılabilir.” şeklinde önerildi.
Kanamam ne zaman başlayacak ve ne kadar sürecek?
Cytotec Misoprostol kullandıktan sonra kanama ve krampların başlamasını bekleyebilirsiniz. Kanama genelde ilaçların kullanımından 4 saat sonra başlar; ancak kimi zaman daha geç veya daha erkende başlayabilir.
Bazı kadınlar için, Misoprostol kullanımından kısa bir süre sonra, kanama, kramplar oluşabilir. Kanama, genelde düşüğün başladığının ilk işaretidir. Kanama çoğunlukla adet kanamasından biraz daha şiddetli olup, dokulu olarak gerçekleşir. Gebelik süresi uzadıkça, krampların ve kanamanın şiddeti de artar.
Şimdiye kadar görülen vakalarda hayati tehlike oluşturacak bir kanama görülmemiştir.Düşük gerçekleştikten hemen sonra, kanama ve kramplar azalır. Düşüğün gerçekleştiğinin fark edilebileceği an, kanamanın, krampların ve ağrının yükseldiği andır.Normalde kanama, düşük sonrasında 1 hafta 15 gün süresince hafif olarak devam eder; ancak bu süre değişebilir bu süre tıbbi kürtajlardada geçerlidir.. Normal adet döngüsü ise 4 ila 6 hafta içerisinde geri döner.
En şiddetli kanama çoğunlukla Misoprostol kullanımından 2-5 saat sonra oluşur ve 24 saat içinde hafifler. En ağır kramplar ve kanama genellikle 3-5 saat sürer; ancak bu süre uzayabilir veya kısalabilir. Misoprostol kullanımından haftalar sonra bile doku atabilir. Bu sık görülmekte olup, 2 saatve daha uzun süre boyunca saat başı 2 maksi pedden daha fazla emilime sebep olacak şiddette bir kanama göstermiyorsanız tehlikeli değildir. Vücudunuzun uterüsü tamamen boşaltmasının zaman alması normaldir. Her kadının vücudu farklıdır.
Düşük Atıklarını Görebilirmiyim ?
Birçok kadın pedinde veya tuvalette kan ve doku görebilmektedir. Embriyo(oldukça küçük) çoğunlukla doku ve kanla birlikte atılır ve kadın tarafından fark edilmez. Ancak; bu embriyoyu(oldukça küçük) görmenizde mümkündür. Gebeliğin süresine bağlı olarak, küçük bir gebelik kesesi görünür olabilir. Örneğin, eğer 6 haftalık gebeyseniz görünür bir kese olmayacaktır. 9 haftalık gebelikte, kanın içinde bir kese bulmanız ve embriyoyu görmeniz mümkün olabilir. 8-9 haftalık bir gebelikte, embriyonun boyutu yaklaşık 2.5 cm kadardır. Bu stres verici olabilir.
Emziriyorum cytotec kullanabilirmiyim?
Misoprostol aldıktan sonraki ilk 5 saatte emzirmemek daha iyidir. Bu ilk 5 saatte üretilen sürün atılması tavsiye olunur.
Daha bilimsel bilgi: Misoprostol metabolitinin süte karışması mümkündür; bu sebeple emzirmeye devam eden ve medikal kürtaj gerçekleştiren kadınların bu süreçte üretilen sütü atmaları daha iyidir.
Cytotec Yan etkileri varmı?
Cytotec misoprostol kullanımında yan etkiye rastlanılmamıştır.Bir çok kullanıcı ilaç etkileri ve düşüğün etkilerini karıştırmaktadır. Cytotec hiç bir yan etkiye sebep olmamaktadır. Kendiliginden ilaç kullanmadan düşük yapan kişilerde bulantı,kusma, ishal ateş yükselmesi, titreme, kanama,kasıklarda ağrı görülebilir bunlar düşügün sebeb olduğu etkilerdir.İlaç kullanarak gerçekleşen düşüklerdede aynı etkileri göreceksiniz.Bu etkiler görülmeden düşük gerçekleşmez.
Cytotec kullanırken birşeyler yiyebilirmiyim?
Sezgi gücünüzü azaltacağından, alkol tüketmemelisiniz. Normalde yapacağınız gibi sıvı maddeler tüketebilir ve yemek yiyebilirsiniz. Ancak bazı kadınlar Misoprostol sebebiyle mide bulantısı yaşayabileceklerinden, hafif şeyler yemeyi tercih edebilirsiniz.
Cytotec ile düşük yaptıktan sonra tekrar çocuk sahibi olabilirmiyim?
Kadınlar yaklaşık 40 yıl kadar doğurgandırlar. Bazı kadınlar, korunma yollarının işe yaramaması, ne zaman cinsel ilişkiye gireceğini kestirememesi veya korunma yöntemleriyle ilgili bilginin veya yöntemlerin erişilebilir olmaması gibi sebeplerle birden fazla olarak kürtaj yaptırma gereksinimi duyarlar.Güvenli bir kürtaj yaptırmak, veya bunu birden fazla kez yaptırmak, bir kadının sağlığını veya ileride çocuk yapma kapasitesini etkilemez.
Ağrı Kesici Kullanabilirmiyim?
Ibuprofen kramplar için en etkili ağrı kesicidir.Bununla birlikte Naproksen ve Diklofenak gibi başka NSAID’ler de kullanabilirsiniz.Ibuprofen elde edemiyorsanız, parasetemol, tylenol(asetominofen) veya Aspirin(Salisilik Asit) de etkili olacaktır. Bazı kadınlar için ekolarak karna sıcak su kompresi de rahatlık sağlayacaktır. Lütfen, aldığınız ağrı kesicide alabileceğiniz maksimum dozaj için kullanım talimatlarını okuyunuz.
Medikal Kürtaj Zor mudur?
Hayir. Misoprostol`i kendi başınıza alabilirsiniz. Misoprostol`u kullanmak diğer ilaçları kullanmaktan daha karisik degil.Tıbbi kürtajin bir hastane ya da ilk yardim kliniginde yapilmasina gerek yoktur. Medikal kürtajin riskleri,normal düsük yapmanin riskleriyle aynidir. Hamileliklerin % 15`i düşük ile sonuclanir. Bu düsükler genellikle hastanede degil evde meydana gelir. kadınların cogu bu tür durumlarda ne yapmalari gerektigini kendileri bilirler ve sadece agir kanamalar veya ates gibi problemli durumlarla hastaneye giderler. Medikal kürtaj düsük yapmaya neden olur. Hamileliginiz 9. haftayi gecmemisse ve yasadığınız yer sağlık hizmetlerine bir saatlik mesafedeyse, bu ilaçları evinizde kendiniz kullanabilirsiniz.
Medikal Kürtaj Tehlikemi?
Hamileligin ilk 9 haftasinda erceklestirilen tıbbi düsügün çok düsük oranda komplikasyon riskleri vardir. Bu risk kadınin dogal düsük yapma riski ile benzerdir. Problemler bir doktor tarafindan kolaylikla tedavi edilebilir. tıbbi düsük yapan 100 kadın üzerinden, 2 veya 3 kadın detayli bir tıbbi müdahale icin doktor, ilk yardim kurulusu yada hastaneye gitmek zorundadir..Düsük yapmak cocuk dogurmaktan daha güvenli ve neredeyse doğal düşük yapmak kadar güvenlidir. Bu su demek oluyor.Misoprostol ile yapilan güvenli düsük her zaman hayat kurtarir